FAQ
W trakcie przygotowywania
W trakcie przygotowywania
W trakcie przygotowywania
W trakcie przygotowywania
W trakcie przygotowywania
W trakcie przygotowywania
W trakcie przygotowywania
W trakcie przygotowywania
W trakcie przygotowywania
W trakcie przygotowywania
W trakcie przygotowywania
W trakcie przygotowywania
W trakcie przygotowywania
W trakcie przygotowywania
W trakcie przygotowywania
W trakcie przygotowywania
Aby dobrać odpowiedni system filtracji dla Twoich potrzeb musisz:
- Przebadać wodę w lokalnym laboratorium terenowym w stacji sanitarno-epidemiologicznej lub w wodociągach.
- Przekazać nam wyniki wraz z wypełniony formularz diagnostyczny dostępny na www.ustm.pl w zakładce Baza wiedzy
- Na podstawie wyników dobierzemy technologię i urządzenie filtrujące specjalnie dla Ciebie.
- Instalator z hurtowni w Twojej okolicy zamontuje i uruchomi urządzenie.
- Masz pytania? Zadzwoń do nas – tel. 44 711 11 19 lub skonsultuj się mailowo – serwis@ustm.pl
- Pamiętaj. Ogólnopolska sieć serwisowa USTM jest także dla Ciebie!
Filtrowana woda jest zazwyczaj zdrowa, o ile jest odpowiednio przefiltrowana i pochodzi z bezpiecznego źródła. Filtracja wody może znacząco poprawić jej jakość poprzez usunięcie zanieczyszczeń chemicznych, biologicznych i fizycznych. Jednakże, kilka czynników wpływa na to, czy filtrowana woda jest zdrowa:
- Skuteczność filtra: Filtry różnią się skutecznością. Niektóre filtry mogą usuwać jedynie duże cząstki i chlor, podczas gdy inne mogą usuwać również metale ciężkie, pestycydy, bakterie i wirusy. Warto zainwestować w wysokiej jakości filtr, który jest odpowiedni do specyficznych zanieczyszczeń obecnych w twojej wodzie.
- Regularna wymiana filtra: Filtry muszą być regularnie wymieniane zgodnie z zaleceniami producenta. Zużyty filtr może nie tylko stracić skuteczność, ale również stać się źródłem zanieczyszczeń.
- Źródło wody: Filtracja jest skuteczna tylko wtedy, gdy surowa woda nie jest silnie zanieczyszczona. Woda z nieznanego lub zanieczyszczonego źródła może wymagać dodatkowego uzdatniania.
- Rodzaj filtra:
- Filtry węglowe: Usuwają chlor, niektóre pestycydy, zanieczyszczenia organiczne i poprawiają smak oraz zapach wody.
- Filtry osmotyczne (RO): Usuwają szerokie spektrum zanieczyszczeń, w tym metale ciężkie, sole, bakterie i wirusy.
- Filtry UV: Zabijają bakterie i wirusy, ale nie usuwają zanieczyszczeń chemicznych.
- Filtry mechaniczne: Usuwają duże cząstki i zanieczyszczenia fizyczne.
- Minerały: Niektóre metody filtracji, takie jak odwrócona osmoza, mogą usuwać również korzystne minerały z wody. W takim przypadku warto rozważyć dodanie mineralizatora, który uzupełni wodę w niezbędne minerały.
Generalnie, filtrowana woda, szczególnie z wysokiej jakości filtrów, jest zdrowa do spożycia i często bezpieczniejsza niż nieprzefiltrowana woda z kranu czy z innych źródeł. Jednakże ważne jest, aby używać odpowiednich filtrów i dbać o ich regularną konserwację.
Ultra-czysta woda nie ma smaku. Smak pojawia się, gdy w wodzie znajdują się jakieś substancje.
Gorzki smak może być spowodowany obecnością związków żelaza lub magnezu.
Metaliczny smak może być spowodowany obecnością związków żelaza lub innych metali w wodzie.
Mdły/mydlany smak może być spowodowany zbyt dużą miękkością wody.
Podwyższona zawartość soli mineralnych (zwłaszcza chlorków i siarczanów) może sprawić, że woda stanie się słonawa.
Jeżeli chcesz poprawić smak wody jedynie do picia i przygotowania posiłków masz kilka opcji. Możesz zainstalować system odwróconej osmozy, który poprawi smak wody. Jeżeli problem stanowi chlor to wystarczy zamontować dobrej jakości wkład z węglem aktywnym.
Jeśli chcesz poprawić smak wody w całym domu należy zainstalować odpowiednią stację uzdatniania oraz zidentyfikować przyczynę problemu (zbadać wodę).
Najpierw należy zdiagnozować przyczynę problemu (zbadać wodę), następnie można poszukać urządzenia, które rozwiąże problem.
Zapach zgniłych jaj lub siarki spowodowany jest występowaniem w wodzie siarkowodoru. Koniecznie zbadaj wodę, gdyż przyczyną mogą być bakterie!
Stęchły, ziemisty zapach może być skutkiem rozkładu substancji organicznych.
Zapach chloru nie jest czymś niezwykłym, gdyż chlor jest powszechnie stosowany do dezynfekcji wody pitnej.
Metaliczny zapach może być związany z występowaniem w wodzie rozpuszczonych związków różnych metali (w tym metali ciężkich).
Drażniący zapach chemikaliów (np. podobny do terpentyny) może świadczyć o obecności w wodzie substancji chemicznych.
W każdym powyższym przypadku zaleca się zbadanie wody, gdyż umożliwi to rozwiązanie problemu.
Można wyliczyć ze wzoru jeśli znamy miesięczne zużycie wody i mamy zaprogramowany zmiękczacz np.:
Regeneracja co 5m3 zużycie miesięczne 10m3 więc: 10:5=2 czyli 2 razy w miesiącu dla tego konkretnego przypadku.
Prawidłowo użytkowany zmiękczacz może wystarczyć nawet na 10 lat ( żywotność jest uzależniona od parametrów zasilania i może ulec skróceniu jeśli parametry zasilania będą słabej jakości) przy odżelaziaczu żywotność może skrócić się nawet o połowę, to oczywiście zależy od jakości wody zasilania.
To zależy od częstotliwości regeneracji i wielkości urządzenia można to obliczyć ze wzoru: np. zmiękczacz ws25 potrzebuje 4 kg soli na cykl i zużycie miesięczne mamy 10m3 regeneracja co 5m3 więc: 10:5=2 wynika z tego że 2 razy w miesiącu musimy do zmiękczacza dosypać 4 kg soli pamiętając o wymieszaniu pozostałej soli w zbiorniku aby nie powstał złóg solny.
Tak, nadaje się do picia, pod warunkiem że osoba spożywająca taką wodę nie jest na diecie niskosodowej.
Twardość wody jest wynikową stężenia znajdujących się w niej soli wapnia, magnezu i innych pierwiastków. W dużym uproszczeniu – zależy ona od rodzaju podłoża, przez które woda przepływa. Przykładowo, ta z podłoża granitowego będzie bardziej miękka od tej z wapiennego.
Zmiękczenie wody wpływa na:
- lepszy smak potraw i napojów
- dobrze uprasowane ubrania i dokładnie umyte naczynia
- dłuższą żywotność i lepszą efektywność urządzeń AGD, a co za tym idzie niższe koszty ich eksploatacji
- brak uporczywych nalotów na armaturze kuchennej i łazienkowej
- ochronę kotła CO oraz instalacji grzewczych i sanitarnych, także większą ich sprawność oraz wydajność
- szczelność i trwałość zaworów armatury regulacyjnej
- większą wydajność środków czystości: proszku do prania, płynu do mycia naczyń, mydła, szamponu itp.
- dobre zdrowie, miękką skórę bez podrażnień i piękne, lśniące włosy
Jakość wody możesz sprawdzić samodzielnie. Służą do tego specjalne testy określające jej podstawowe parametry. Każde opakowanie zawiera szczegółową instrukcję przeprowadzenia testu oraz opis interpretacji wyników. Do sprawdzenia twardości wody użyj TEST-T – Kropelkowy test twardości wody.
Tak, filtrowana woda jest zazwyczaj bezpieczna dla małych dzieci, pod warunkiem, że filtracja jest przeprowadzona odpowiednio i woda pochodzi z bezpiecznego źródła. Istnieje jednak kilka istotnych kwestii, które należy wziąć pod uwagę:
- Jakość filtra: Upewnij się, że używasz wysokiej jakości filtra, który skutecznie usuwa zanieczyszczenia chemiczne, biologiczne i fizyczne. Filtry osmotyczne (RO) i filtry węglowe są często rekomendowane, ale ważne jest, aby wybrać filtr, który odpowiada specyficznym zanieczyszczeniom obecnym w twojej wodzie.
- Regularna wymiana filtra: Filtry muszą być regularnie wymieniane zgodnie z zaleceniami producenta. Zużyty filtr może stracić skuteczność, co może prowadzić do ponownego zanieczyszczenia wody.
- Skład mineralny wody: Niektóre metody filtracji, takie jak odwrócona osmoza, mogą usuwać również korzystne minerały z wody. Dla małych dzieci, które potrzebują odpowiednich ilości minerałów do prawidłowego rozwoju, może to być istotne. W takim przypadku warto rozważyć dodanie mineralizatora, który uzupełni wodę w niezbędne minerały.
- Bezpieczeństwo mikrobiologiczne: Woda musi być wolna od szkodliwych mikroorganizmów. Filtry UV oraz niektóre filtry RO skutecznie usuwają bakterie i wirusy, co jest kluczowe dla zdrowia małych dzieci.
- Konsultacja z pediatrą: Zawsze warto skonsultować się z lekarzem pediatrą przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w diecie małych dzieci, w tym wody, którą piją. Lekarz może doradzić, jakie środki ostrożności należy podjąć i jakie filtry są najbardziej odpowiednie.
Ogólnie rzecz biorąc, dobrze przefiltrowana woda jest bezpieczna dla małych dzieci, ale kluczowe jest, aby dbać o regularną konserwację filtrów i wybierać odpowiednie technologie filtracyjne.
System UV wykorzystuje promieniowanie ultrafioletowe do dezaktywacji bakterii i wirusów, które mogą być obecne w wodzie. Skuteczność systemu UV zależy od dawki promieniowania jakiemu zostały poddane mikroorganizmy (natężenie światła UV oraz czas kontaktu). Zaleca się, aby przed lampą UV zamontować filtry wstępne, które poprawiają efektywność układu.
Węgiel aktywny jest substancją powszechnie używaną do filtracji. Powstaje w wyniku ogrzewania w wysokiej temperaturze (1000°C) węgla kamiennego, drewna lub łupin (np. orzechów kokosowych). Ogrzewanie a następnie aktywacja powoduje powstanie porów, które pełnią istotną rolę w usuwaniu zanieczyszczeń oraz zwiększa powierzchnię złoża. 1g dobrej jakości węgla aktywnego ma powierzchnię ok. 1000 m2 co odpowiada 4 kortom tenisowym. Węgiel aktywny skutecznie usuwa chlor, jego pochodne oraz szereg substancji organicznych z wody.
Istnieje naprawdę minimalne ryzyko, że picie wody dostarczanej przez sieć wodociągów może mieć niekorzystny efekt zdrowotny. Większe niebezpieczeństwo niesie ze sobą spożywanie wody z ujęcia własnego. Jeżeli zastanawia Cię jakość wody w Twoim kranie zbadaj ją w laboratorium. Jeżeli testy nie wykażą obecności zanieczyszczeń zagrażających zdrowiu, nie masz powodów do obaw.
Koszt 1 litra wody z systemu RO jest wielokrotnie niższy od butelkowej i wynosi ok. 0,25 PLN/litr.
Tak. Systemy RO marki USTM są w stanie usunąć do 98% wszystkich substancji z filtrowanej wody. Po przejściu przez wkład mineralizujący woda osiąga parametry wody niskozmineralizowanej.
System odwróconej osmozy wytwarza czystą wodę w wyniku przepuszczania wody nieoczyszczonej przez półprzepuszczalną membranę, która przepuszcza jedynie cząsteczki wody. Oczyszczona woda gromadzona jest w zbiorniku. Zanieczyszczenia oddzielone od cząsteczek wody są usuwane do kanalizacji. System jest wyposażony w filtry wstępne i filtry końcowe, które zapewniają dodatkowe usuwanie zanieczyszczeń.
Zanim kupisz filtr sprawdź czy jest on konieczny. Jeżeli uważasz, że woda w Twoim gospodarstwie domowym nie jest wystarczająco czysta zbadaj ją. Możesz tego dokonać korzystając z dostępnych na rynku: test twardości wody, test na zawartość żelaza i manganu, test pH wody oraz zawartość chloru, lub w laboratorium świadczącym tego typu usługi (np. SANEPIDZIE). Następnie skonsultuj się z nami. Nasi specjaliści pomogą w odpowiednim doborze filtra lub systemu uzdatniania wody.
Wybór odpowiedniego zmiękczacza wody dla domu zależy od kilku czynników, takich jak twardość wody, wielkość gospodarstwa domowego, budżet oraz preferencje co do technologii uzdatniania wody. Oto kilka kroków i typów zmiękczaczy, które warto rozważyć:
Krok 1: Określenie twardości wody
Najpierw należy sprawdzić twardość wody w Twoim domu. Można to zrobić za pomocą testu twardości wody
Krok 2: Dobór wielkości zmiękczacza
Dobierz wielkość zmiękczacza do liczby osób w gospodarstwie domowym oraz poziomu twardości wody. Większe rodziny i wyższa twardość wody wymagają zmiękczacza o większej pojemności. W doborze odpowiedniej wielkości zmiękczacza pomogą Ci nasi eksperci. Kontakt do nich znajdziesz w zakładce Serwis
Krok 3: Ustal budżet
Zmiękczacze wody mogą mieć szeroki zakres cenowy, od kilkuset do kilku tysięcy złotych, w zależności od technologii i pojemności. Ustal budżet i porównaj różne modele w jego ramach. Pełną ofertę zmiękczaczy znajdziesz tutaj
odpowiedź
Jeśli na armaturze w Twoim domu osadza się dużo kamienia, oznacza to, że masz do czynienia z twardą wodą. Twarda woda zawiera wysokie stężenia minerałów, głównie wapnia i magnezu, które powodują powstawanie osadów. Wybór odpowiedniego zmiękczacza wody może znacznie pomóc w zmniejszeniu osadzania się kamienia. Sprawdź naszą ofertę zmiękczaczy
Jeśli nie wiesz jaki zmiękczacz wybrać dla siebie, sprawdź tutaj
W trakcie przygotowywania
Możesz je nabyć u naszych partnerów handlowych, w sklepach stacjonarnych takich jak: PSB Mrówka, Leroy Merlin czy OBI
W trakcie przygotowywania
Zmiękczacz do wody instaluje się na cały dom, na głównym przyłączu wody zimnej. Przy montażu należy pamiętać, żeby przed filtrami wstępnymi i zmiękczaczem zrobić odejście dla wody, która nie będzie uzdatniana, np. do podlewania ogrodu. Jedynymi materiałami eksploatacyjnymi, których potrzebuje zmiękczacz wody, są okresowo dodawana sól tabletkowana i woda, którą pobiera on samoobsługowo. Odpowiednio podłączone domowe zmiękczacze wody gwarantują więc bezproblemowe korzystanie z oczyszczonej wody. Oprócz tego, są uznawane za proekologiczne rozwiązanie, co dodatkowo czyni je opłacalną inwestycją w przyszłość planety.
Zmiękczacz do wody instaluje się na cały dom, na głównym przyłączu wody zimnej. Przy montażu należy pamiętać, żeby przed filtrami wstępnymi i zmiękczaczem zrobić odejście dla wody, która nie będzie uzdatniana, np. do podlewania ogrodu. Jedynymi materiałami eksploatacyjnymi, których potrzebuje zmiękczacz wody, są okresowo dodawana sól tabletkowana i woda, którą pobiera on samoobsługowo. Odpowiednio podłączone domowe zmiękczacze wody gwarantują więc bezproblemowe korzystanie z oczyszczonej wody. Oprócz tego, są uznawane za proekologiczne rozwiązanie, co dodatkowo czyni je opłacalną inwestycją w przyszłość planety.
Co należy zrobić przed zakupem stacji zmiękczania wody do domu. Co należy zrobić przed zakupem stacji zmiękczania wody do domu. Co należy zrobić przed zakupem stacji zmiękczania wody do domu. Co należy zrobić przed zakupem stacji zmiękczania wody do domu. Co należy zrobić przed zakupem stacji zmiękczania wody do domu.
Zmiękczacz do wody instaluje się na cały dom, na głównym przyłączu wody zimnej. Przy montażu należy pamiętać, żeby przed filtrami wstępnymi i zmiękczaczem zrobić odejście dla wody, która nie będzie uzdatniana, np. do podlewania ogrodu. Jedynymi materiałami eksploatacyjnymi, których potrzebuje zmiękczacz wody, są okresowo dodawana sól tabletkowana i woda, którą pobiera on samoobsługowo. Odpowiednio podłączone domowe zmiękczacze wody gwarantują więc bezproblemowe korzystanie z oczyszczonej wody. Oprócz tego, są uznawane za proekologiczne rozwiązanie, co dodatkowo czyni je opłacalną inwestycją w przyszłość planety.